Girls Cross Country / Track

Track

Coaches:  Susie Graber and Miles Krieger

2017 Schedule

April 4 - Gibson Southern/Vincennes Lincoln @ GS
April 6 - Forest Park/Jasper @ FP
April 13 @ Washington
April 14 @ Miracle Mile
April 15 @ North Knox Inv.
April 17 @ Loogootee
April 21 @ Linton Inv.
April 28 @ Eastern Relays
April 29 @ Eastern Relays
May 9 @ Girls BCC
May 10 @ Boys BCC


Cross Country

Coach:  Susie Graber

Record: 105-31

BLUE CHIP CONFERENCE CHAMPIONS
IHSAA SECTIONAL CHAMPIONS
IHSAA REGIONAL RUNNER-UP

2016 Roster
Emily Schultheis
Natalie Graber
Mary Lang
Shanna Miller
Nina Bertelsen
Delaynie Grove
Rachael Wilson
Kendall Tompkins

Manager:  Sunshine Kim

>> Jr. High Girls Cross Country

2016 Schedule

Date

Event

Highlights




Aug. 27 TBA Harrison Inv The girls won the meet.  Natalie Graber placed 2nd, Emily Schultheis 7th, Shanna Miller 10th, Delaynie Grove 12th, Rachael Wilson 26th, Mary Lang 41st, and Nina Bertelsen 74th.
Sept. 3 @ 9:00 State Preview The girls placed 10th out of 24 teams.  Natalie Graber placed 14th, Emily Schultheis 47th, Shanna Miller 76th, Delaynie Grove 108th, Rachael Wilson 129th, Mary Lang 152nd.  In the 1A-3A race Kendall Tompkins placed 64th and Nina Bertelsen 70th.
Sept. 10 @ 9:30 Brown County Inv
In the elite race, the team finished 13th out of 16.  Natalie Graber placed 5th, Emily Schultheis 38th, Shanna Miller 77th, Delaynie Grove 93rd, Rachael Wilson 116th, Mary Lang 133rd.  In the JV race Nina Bertelsen 134th and Kendall Tompkins 142nd.
Sept. 17 @ 10:00 South Knox Inv The team finished 2nd out of 20 teams.  Natalie Graber placed 3rd, Emily Schultheis 10th, Shanna Miller 12th, Delaynie Grove 24th, Mary Lang 32nd, Rachael Wilson 36th.  In the JV race Nina Bertelsen placed 9th and Kendall Tompkins 13th.
Sept. 20 @ 5:30 BR Inv The team won the meet out of 12 teams.  Natalie Graber won the meet, Emily Schultheis 4th, Shanna Miller 7th, Delaynie Grove 12th, Rachael Wilson 21st.  In the JV meet Kendall Tompkins placed 65th and Nina Bertlesen 68th.
Sept. 24 @ 10:30 Pike Central Inv
The girls finished 2nd out of 15 teams.  Natalie Graber won the meet, Emily Schultheis placed 8th, Shanna Miller 9th, Delaynie Grove 24th, Rachael Wilson 28th, and Mary Lang 29th.  In the JV race, Kendall Tompkins finished 5th and Nina Bertlesen 7th.
Oct. 1 @ 10:00
Blue Chip Meet
The girls won the meet.  Natalie Graber won the race, Emily Schulthies finished 4th, Shanna Miller 5th, Delaynie Grove 9th, Rachael Wilson 10th, Mary Lang 12th, Kendall Tompkins 16th, and Nina Bertlesen 22nd.  Natalie, Emily, Shanna, Delaynie, Rachael and Mary made the All Conference team.
Oct. 8
IHSAA Sectional SECTIONAL CHAMPIONS.  Natalie Graber is the Sectional Champion.  Emily Schultheis placed 3rd, Shanna Miller 4th, Delaynie Grove 10th, Rachael Wilson 11th, Mary Lang 18th, Kendall Tompkins 24th.
Oct. 15 IHSAA Regional The girls placed 2nd and qualify for the Semi-State.  Natalie Graber finished 2nd, Emily Schultheis 10th, Shanna Miller 12th, Delaynie Grove 21st, Rachael Wilson 32nd, Mary Lang 44th, Kendall Tompkins 71st.
Oct. 22 IHSAA Semi-State The girls finished 8th out of 20 teams.  Natalie Graber placed 11th, Emily Schultheis 19th, Shanna Miller 60th, Delaynie Grove 100th, Rachael Wilson 122nd, Kendall Tompkins 143rd, Mary Lang 157th.  Congratulations to Natalie and Emily on advancing to the State Meet in Terre Haute!
Oct. 29
IHSAA State Finals Natalie Graber placed 51st and Emily Schultheis 91st.  Great job girls!
Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.