Jr. High Girls Volleyball

COACHES:  Abby Knepp, Rachel Knepp, Amber Rademacher, Tya Harmon, Tracy Graber, Danielle Knepp

Managers:Chloe Graber and Meagan Miller

8th Grade Record: 27-1
7th Grade Record: 18-2
6th Grade Record: 5-1

Wabash Valley Tourney Champions
Blue Chip Conference Champions

Roster
Addison Ainscough
Anna Ballengee
Corrine Corbin
Hannah Graber
Makayla Graber
Gracie Madison
Kinley Schrock
Lynee Schuetz
Kallin Trambaugh
Kayla Wagler
Maranda Wagler
Abby Ballengee
Kylee Gladish
Sarah Graber
Jenna Harrison
Jocelyn Helms
HaileyRaber
Trista Swartzentruber
Janell Wagler
Sarah Bledsoe
Madison Brunson
Emma Davis
Dylan DeCoursey
Beth Graber
Mackenzie Hembree
Brooklyn Jones
Kaylee McDaniel
Kaitlin Miller
Kendall Miller
Shayla Miller
Hannah Swartzentruber
Sydeny Swartzentruber
Colleen Trambaugh
Adrienne Wagler
Emma Wagler
Natalie Wagler

W/L Date Grade Opponent 6th Grade
7th Grade 8th Grade
W
W
Aug. 18
7th
8th
@ Rivet 6:00

25-14, 25-11
25-9, 25-3
W
W
Aug. 23

7th
8th

@ Castle North 6:30

25-12,17-25,15-7
25-20, 25-21
W
W
Aug. 25 7th
8th
North Knox 6:00

25-14, 25-22  25-9, 25-5
W
W
L
Aug. 27
7th
8th
BR Tourney 9:00 vs. Jasper, Tecumseh, Loogootee

 25-21,18-25,15-12
25-15,25-12
17-25,21-25
25-15,25-11
25-10,25-16
22-25,25-24,12-15
W
W
Aug. 29

7th
8th

Springs Valley 6:00

25-7, 25-20
  25-4, 25-7
W
W
Sept. 1
7th
8th
Forest Park 6:00

25-4, 25-10
25-4, 25-9
W
W
W
Sept. 6

6th
7th
8th

North Daviess 5:30
25-4,25-13
 25-3,25-9
25-9,25-8 
w
w
Sept. 8
6th
7th
WC 6:00
25-10,25-12
 25-5, 25-4
 
W
W
W
W
W
W
Sept. 10

8th

@ Wabash Valley Tourney @ Terre Haute South 9:00 vs. Woodrow Wilson, Otter Creek, Shakamak, North Clay, Covington, Honey Creek


25-15, 25-12
25-14, 25-14
25-5, 25-10
25-10, 25-12
25-7, 25-4
25-11,21-25,15-9
W
W
Sept. 12

7th
8th

@ Pike Central 6:00

25-7, 25-9
25-17, 25-20
W
W
Sept. 15

7th
8th

Washington 6:00

25-18, 25-13
25-12, 25-11
W
W
W
W
Sept. 17

7th
8th

@ Jasper Inv. 9:30 vs. Paoli, Jasper

25-2, 25-7
25-15,24-25,15-13
25-6, 25-15
25-14, 25-13
L
W
Sept. 17

6th

@ Holy Trinity Inv. 9:00 vs. Heritage Hills, Holy Trinity
24-25,25-20,4-15
25-8, 25-13


W
W
Sept. 20

7th
8th

@ Wood Memorial 6:30

25-10, 25-18
 25-13, 25-9
W
W
W
Sept. 22

7th
8th

@ South Knox 6:00
25-8, 25-18
25-13, 25-4
25-7, 25-2
W
W
W
Sept. 24

8th

@ Blue Chip Tourney TBA vs. Loogootee, Wood Memorial, South Knox


25-21, 25-11
25-9, 25-9
25-6, 25-9
W
W
W
Sept. 27

6th
7th
8th

@ Loogootee 5:30
25-14,24-25,15-10
25-9, 25-16
  25-21, 25-18
W
W
Sept. 29
7th
8th
Shoals 6:00
25-15, 25-11
 25-3, 25-8
 
L
W
Oct. 3

7th
8th

@ Tecumseh 6:30

11-25, 16-25
  25-12, 25-21
W
W
Oct. 4

7th
8th

NE Dubois 6:00
25-14,17-25,15-2
25-3, 25-14
 

Oct. 15

7th
8th

@ Municiana Tourney TBA


 

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.