Girls Volleyball

 

Amber DeCoursey, Varsity Coach

Remington Wagler , Jr. Varsity Coach
Shanelle Troutman, Varsity Assistant

Varsity Record: 31-3
JV Record: 17-8

Varsity Conference Record: 8-0
JV Conference Record: 6-1

BLUE CHIP CONFERENCE CHAMPIONS


Mt. Vernon Tourney Champions
Barr-Reeve Invitational Champions

TEAM ROSTER
Hannah Graber
Macin Graber
Megan Graber
Brooke Lasher
Bethany Wittmer
Annie Graber
Bailey Graber
Lou Gulden
Nicole McMullen
Anna O'Connor
Natalie Schultheis
Hunter Emmons
Hannah Fuhs
Ashley Gabhart
Marissa Helms
Chloe Knepp
Kenzie Swartzentruber
Moriah Bullock
Kara Hughes
Akilah Knepp
Jenna Lueken
Kaitlynn Mincey
Alexis Traylor
Kaylynn Wagler

>> Jr. High Girls Volleyball

Date Time Opponent JV Results Varsity Results
Aug. 11 6:30 @ Evansville Reitz Scrimmage


Aug. 15 6:00 Eastern Greene  25-7, 25-9
 25-10, 25-9, 25-16
Aug. 19
6:00 @ Bloomfield  
 25-11, 25-10, 25-16
Aug. 23 6:00 @ Rivet  25-12, 25-24
 25-19, 25-15, 25-9
Aug. 25 6:00 @ Linton
 25-21, 25-15
 25-18, 25-22, 25-22
Aug. 26 6:00 NE Dubois  11-25, 16-25
 25-14, 25-7,25-10
Aug. 27 TBA @ Evansville Reitz (JV) vs. Reitz, Castle, Mater Dei
20-25, 21-25
21-25, 17-25
25-21,21-25,14-15

Aug. 29
5:30
@ Forest Park (9th/JV/V)
25-23, 20-25 (9th)
25-19, 25-20 (JV)
25-14,25-3,25-13
Aug. 30
6:00 @ Bedford North Lawrence 24-25,25-21,15-4
15-25,19-25,25-17,25-16,19-17
Sept. 3
9:00 Barr Reeve Inv. – vs Indy Lutheran, Perry Central, Northview, Trinity Lutheran

25-19, 25-23
25-10, 25-10
18-25, 17-25
25-6, 25-16
Sept. 6
6:00 Springs Valley 25-11, 25-21
25-14, 25-14, 25-13
Sept. 8
6:30 @ Wood Memorial 25-15, 25-21
25-18, 25-18, 25-14
Sept. 10 10:30 @ Mt. Vernon Tourney – vs. Memorial, Mt. Vernon
20-25, 15-25
25-21, 25-12
25-19,25-16,24-26,25-21
20-25,26-24,25-20,25-22
Sept. 12 6:00 Jasper 25-14, 24-25, 7-15
25-11, 25-20, 25-19
Sept. 13 6:00 Shoals 25-8, 25-3
25-9, 25-18, 25-9
Sept. 15 6:00 @ South Knox 25-8, 25-22
25-6, 25-14, 25-17
Sept. 17 9:00 @ Loogootee JV Tourney vs. BNL, Shakamak, North Knox
25-19, 25-18
25-9, 25-10
25-9, 25-9

Sept. 20 6:00 North Daviess
25-3, 25-11
25-9, 25-10, 25-9
Sept. 23 6:00 @ Loogootee
25-10, 25-20
25-17, 25-16, 26-24
Sept. 26 6:00 @ North Knox
25-14, 25-15
25-15, 25-17, 25-18
Sept. 29 6:00 @ WC
 
25-8, 25-4, 25-7
Oct. 1
10:00
@ Boonville Tourney vs. NE Dubois, Boonville, Bosse, Northview

25-9, 25-16
25-19, 25-22
25-15, 25-16
21-25, 18-25
Oct. 6
6:30 @ Tecumseh
18-25, 23-25
26-24,25-13, 21-25, 25-16
Oct. 8 9:00
BR Invitational vs. Jasper, Tecumseh, Reitz

25-14, 25-12
25-20, 26-24
25-17, 25-19
Oct. 11 5:30
Bloomington South (9/JV/V)
24-25, 24-25
25-23, 20-25, 25-22, 24-26,15-7
Oct. 13 6:00 Washington
25-12, 25-20
25-16, 25-16, 25-3
Oct. 22
12:30
IHSAA Sectional @ North Knox vs. Eastern Greene

25-14, 25-13, 25-8
Oct. 22
7:00
IHSAA Sectional @ North Knox vs. Linton

25-17, 18-25, 23-25, 21-25

 

 




 

 

 

 

 

 

 










Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.